Home News Prípravné zápasy Greenova prvá zimná príprava v živote: Milujem túto výzvu

Greenova prvá zimná príprava v živote: Milujem túto výzvu

André Green o svojej prvej zimnej príprave v živote.

V našich zemepisných šírkach považujeme zimnú prestávku za normálnu súčasť futbalového života. Hráči sú zvyknutí na zimnú i letnú prípravu, počas ktorých absolvujú väčšie tréningové objemy než cez sezónu. Pre Andrého Greena je však zimná príprava novinkou.

Historicky prvý Angličan v drese najúspešnejšieho slovenského klubu bol z Britských ostrovov zvyknutý na úplný opak. Kým u nás od futbalu pauzujeme, v Anglicku sa cez sviatky a po novom roku hrá najviac zápasov v krátkom časovom slede počas celej sezóny. André Green v rozhovore prezradil, ako zvláda svoju prvú zimnú prípravu v živote.

Aké je pre anglického futbalistu stráviť Vianoce a nový rok bez futbalu?

Zvláštne (úsmev). Na jednej strane to bolo čudné, na druhej veľmi príjemné. V Anglicku sme cez Vianoce bežne trénovali, a na Boxing Day (26. december, pozn. red.) sme hrali ligový zápas. Vianoce vtedy pre mňa prakticky neexistovali. Preto bolo pre rodinu a najmä moju mamu milo prekvapujúce, keď som po poslednom zápase v Žiline prišiel domov a mohli sme si urobiť plány. Na tieto sviatky nezabudnem, dlho som nezažil ten pocit, keď môžete aspoň nachvíľu vypnúť hlavu a venovať sa rodine, priateľke a blízkym. 

Mal si čas a priestor ísť na nejaký futbalový zápas?

Bol som pozvaný na zápas Liverpool – Leeds, avšak ten bol odložený, takže z toho nič nebolo. Celkovo tie tri týždne ubehli veľmi rýchlo. Do Slovana sa vraciam ešte motivovanejší a nabudenejší, teším sa na výzvy v roku 2022.

V Anglicku býva program cez sviatky nabitý. Logicky tam preto neexistuje zimná príprava. Táto v Slovane je teda pre teba prvá v živote...

To teda! V Anglicku hráte cez sviatky zápasy každé dva-tri dni, čo je náročné pre vaše telo. Aj my však teraz dostávame poriadne do tela. Úprimne, a je fér to povedať - začiatok zimnej prípravy bol ťažší, než som si myslel. Nevedel som, čo presne očakávať, nikdy v kariére som zimnú prípravu nezažil. V Anglicku sme mávali letné prípravy, ktoré trvali trochu dlhšie, no je to je jednoducho niečo iné. Okamžite sme sa okrem iného pustili do behov, čiže zaberačka. Mentálne som sa na to dobre nachystal a pomohol mi individuálny tréningový plán, ktorý každý z nás dostal na dovolenky. Odmakal som si to a teraz sa cítim fakt dobre, či už pri behaní alebo v klasickom tréningu.

Počasie v Anglicku býva sychravejšie než u nás, no mrazivé dni, aké boli tento týždeň v Bratislave, sú tam skôr vzácnosťou. Zažil si teda na štarte prípravy nejaký šok?

Ani by som nepovedal. Môj agent, ktorý pozná viacerých hráčov z týchto končín, mi napísal, aby som bol na to dobre pripravený, že od úvodu do toho nabehneme naplno. Neklamal (úsmev). V úvodnom týždni sme sa hneď zo začiatku venovali aj behom. Mojím osobným cieľom je ešte viac ukázať moje fyzické schopnosti, preto chcem pri behaní patriť k tým najlepším. Tréningy sú zaujímavé, motivačné. Napríklad v stredu sme museli oproti pondelkovému cvičeniu odbehnúť väčšiu vzdialenosť, a zároveň za kratší čas, čiže to dalo zabrať, no zvládol som to. Aj v Anglicku sme cez letnú prípravu robili takéto veci. Musím si ešte zvyknúť na to, že svaly v zime reagujú inak než v lete, celkovo je to pre moje telo iné, nové. Milujem však túto výzvu a snažím sa s ňou čo najlepšie vyrovnať.

Letné prípravy v Anglicku boli z pohľadu obsahu podobné?

Z toho, čo som doteraz videl, je to podobné. Letná prestávka tam bola dlhšia, na prípravu sme mali 6 týždňov, teraz máme prakticky mesiac. Hneď sme teda museli začať zostra, vieme, že času je menej, a musíme ho naplno využiť. Aj chalani v tíme to však berú pozitívne a myslím si, že máme v mužstve správne nastavenie.

Čo si praješ do nového roka 2022?

V prvom rade myslím na tím, chceme mať silnú jarnú časť a získať titul. Pre Slovan by mohol byť štvrtým v rade, pre mňa však prvým, o to viac po ňom túžim. Mojím osobným cieľom je po dobrej zimnej príprave vstúpiť do jari lepší po všetkých stránkach, aj po tej fyzickej. Urobím maximum, aby som si vybojoval miesto v zostave. Ako ofenzívny hráč chcem pomáhať tímu gólmi či asistenciami, zatiaľ mám 9 gólov, rád by som to minimálne zdvojnásobil. Najmä nech sa nám však darí ako mužstvu.

Augustovým príchodom do Slovana si vzbudil pozornosť doma i na Slovensku. Prišiel si s vizitkou odchovanca Aston Villy, ktorej si pomohol k návratu do Premier League. Ako spätne vnímaš tento kariérny krok?

Príchod do Slovana vnímam ako dobrý krok. Túžil som hrať o tituly, trofeje a v pohároch. Prvýkrát v kariére som si zahral v európskom pohári, chcel som dokázať, že môžem hrať dobre aj proti špičke a dávať góly. V jednej chvíli som bol na čele poradia strelcov v Európskej konferenčnej lige, za mnou boli krajania Harry Kane a Tammy Abraham, čo bola veľká vec, Tammyho navyše veľmi dobre poznám. Som rád, že som urobil toto rozhodnutie. V Bratislave sa cítim veľmi dobre, ľudia sú príjemní a milí. Mrzí ma, že som mal množstvo gólových šancí, ktoré som nevyužil, ale som si istý, že to ešte príde.

Dá sa slovenská liga porovnať s anglickými súťažami? V tvojom prípade hovoríme najmä o Championship, kde si odohral 66 zápasov.

Anglický futbal je viac fyzický, je dôležité byť tam kondične a fyzicky na čo najvyššom leveli. Vnímam to ako niečo, čo môžem na Slovensku využiť vo svoj prospech, no chcem to ukázať ešte viac. Myslím si, že technicky sú hráči v slovenskej lige na tom dobre, najmä prvých 5-6 tímov má naozaj kvalitu. Rozhodne by som ligu nepodceňoval. Je skvelé hrať na Tehelnom poli. Nastúpil som aj na Wembley a iných veľkých štadiónoch a môžem povedať, že Tehelné pole je neskutočné. Najmä na európskych dueloch som videl, že je tu dobrá fanúšikovská základňa, a ľudia stoja za nami. Len verím a prajem si, že v novom roku dokážeme našou dobrou hrou a výsledkami pritiahnuť na štadión viac fanúšikov. Sú pre nás dôležití.

Ako reagovali tvoji známi či blízki, keď ťa videli v belasom drese na Tehelnom poli?

Viacerí boli v dobrom prekvapení, keď som im poslal fotografie štadióna. Tešili sa spolu so mnou a priali mi to. Mám priateľov vo Wolverhamptone, ktorí boli v roku 2019 na domácom zápase so Slovanom, hneď sa mi ozvali, a pamätali si meno klubu. Aj keď som bol v zime na dovolenke, tak ma zastavilo pár ľudí so žiadosťou o fotografiu, poznali Slovan. Meno klubu je stále silné aj za hranicami, verím, že spoločne v budúcej sezóne nadviažeme na pôsobenie v Európe, a ešte pevnejšie sa etablujeme na európskej futbalovej mape.

 

Neprehliadnite

ACHIEVEMENTS AND TROPHIES

Generálny partnerGeneral partner

Hlavný partnerMain partner

Zlatí partneriGold partners

© 2022 ŠK Slovan Bratislava futbal a.s. | Všetky práva vyhradené.All rights reserved.